İstanbul Yangın Merdiveni

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

 • Dilan YILMAZ
  İş yerimiz için yangın merdiveni yaptırdık. İşinde çok başarılı ve çok ilgili bir firma hiç bir sorun yaşamadan yangın merdiveni kurulumunu yaptılar çok memnun kaldık. Herkese de tavsiye ederim.
 • Gürol AVCI
  iş merkezimize yangın merdiveni yaptırdık. Firma işinde çok başarılı ve çok ilgili. Çalışmalarından çok memnun kaldık ve hiç bir aksilik yaşamadık. Kesinlikle tavsiye ederim.
 • Hasan DEMİR
  Dershanemiz için yangın merdiveni yaptırdık ve firmadan çok memnun kaldık.

İstanbul Yangın Merdiveni

İstanbul Yangın Merdiveni
İstanbul Yangın Merdiveni

Binalarda en önemli bina bileşenlerinden birisi olarak da adlandırılabilen yangın merdivenleri, bugün yangın merdiveni imalatı yapan pek çok firmanın adı altında üretilebilmektedir. Söz konusu yangın merdiveni firmaları içerisinde gerçekten profesyonel seviyede hizmet veren bir firma arayışında olan kişilere ise Fatih yangın merdiveni firmasını tercih edebilecekleri söylenebilir.

Kaliteli Yangın Merdiveni İmalatı

Piyasada yer alan diğer yangın merdiveni imalatçısı firmalara göre son derece kaliteli yangın merdiveni ürünleri ile ön plana çıkmayı başaran Çekmeköy yangın merdiveni, uzun yıllardır başarılı bir şekilde hizmetlerini sürdürmektedir. Her geçen gün daha fazla sayıda müşteriye hizmet veren firma bu özelliği ile rakiplerinin her daim önünde olmayı sürdürmektedir. Son derece gelişmiş teknolojiler ile üretilen yangın merdivenlerinin satışını yapan yangın merdiveni firması ayrıca dayanıklı yangın merdiveni modelleri ile de müşterilerinden tam not almayı başarabilmektedir.

Fatih yangın merdiveni firmasını ziyaret eden alıcılar, birbirinden farklı pek çok yangın merdiveni modelinden diledikleri herhangi bir tanesini tercih edebilmektedir. Z tipi yangın merdiveni, iç cephe yangın merdiveni, makaralı yangın merdiveni, sarmal yangın merdiveni ve dış cephe yangın merdiveni gibi farklı birçok türü bulunan yangın merdivenlerinin her birinin kendi içerisinde farklı özelliklere sahip oldukları dile getirilebilir. Bu nedenle alıcılar binaları için en uygun yangın merdiveni modellerine karar verme konusunda Fatih yangın kapısı ve yangın merdiveni firmasından gönül rahatlığı ile destek talep edebilmektedir.

Kısacası, uzun yıllar boyunca güvenle kullanılabilecek yangın merdivenlerinden satın almak isteyen bina sahiplerine, piyasanın en deneyimli yangın merdiveni firmalarından birisi olan İstanbul yangın merdiveni firmasından hizmet alabilecekleri söylenebilir. Kaliteli malzemelerden üretilen yangın merdiveni modelleri ile rakiplerini geride bırakmayı başaran firma ayrıca cazip yangın merdiveni fiyatları ile de bilinmektedir. İstanbul yangın merdiveni hakkında bilgi ve fiyat almak için arayınız.

 Yangın merdiveni özellikleri ve yönetmelik


'Yapıların yangından korunması ve kaçması hakkında yönetmelik' 2007 yılında Resmi Gazete' de yetkililerce yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu zamandan sonra binalara ruhsat alınabilmesi için projelerde sprink sistemi, yangın kapısı ve yangın merdiveni olması zorunluluğu getirildi. Sadece konutlarda değil, bütün işyerlerinde, alışveriş merkezlerinde, okullarda, dershanelerde, hastanelerde, kültür merkezlerinde, otellerde vb. tüm yapılara yangın merdiveni ve kapıları bulundurma zorunluluğu getirilmiştir.

3 kattan yüksek olan binalarda dönel merdiven kesinlikle kullanılmamalıdır, yönetmelik 3 kattan yüksek binalarda dairesel yangın merdivenlerinin kullanılmasına izin vermez. 3 kattan yüksek binalarda zorunlu olarak Z tipi merdiven kullanılır. Çevrenizde 3 kattan yüksek binalarda dairesel tip yangın merdiveni kullanıldığına şahit olabilirsiniz; ancak bu binalar Yasa çıkmadan önce yapılan binalardır. Yasanın çıktığı  2007 yılından sonra bina ruhsat işlemlerinde buna dikkat edilmektedir. Ve izin verilmemektedir belediyelerce.

Katlar arasındaki basamak sayısı en fazla 17 olmalıdır.  Basamak yüksekliği ve genişlikleri de Yönetmelik'te belirtilmiştir. Basamak genişlikleri en fazla 25 cm olmalı, basamak yüksekliği de en fazla 17,5 cm olmalıdır. Bu yönetmelikteki ölçülere dikkat edilmediğiniz takdirde belediye ve itfaiye tarafından hiçbir şekilde işyeri çalıştırma ruhsatı alamazsınız.

Yangın veya doğal afetlerde yada terör saldırısı anında binada bulunan kişilerin hızla binadan tahliye edilmesi gereklidir. Yangın anında her taraf dumanla dolabilir; o nedenle ortalıkta göz gözü görmez. Koridorlarda merdivenin ve acil çıkış kapısının yönünü gösteren ışıklı tabelaların ve kapının üzerinde yer alan Exit yazısına ihtiyaç vardır. Bu ışıklı tabelalar şarjlı olduklarından elektrik kesintisinde bile yanarlar ve böylece acil durumda herkesin yönünü kolaylıkla bulabilmesi söz konusu olur. Ayrıca acil aydınlatma sürelerinin de en az 30 dakika ömürlü olmalıdır.

Yangın merdivenleri projelendirilirken ana neden şudur: Hiç kimse başka birinin çalışma ofisinden, odasından geçerek yangın merdivenine ulaşmak zorunda kalmamalıdır. Herkesin rahatça ortak koridordan yangın merdivenine ulaşması lazım. Eğer ortak  koridor yoksa yanmaz malzemeden ortak koridor veya yangın holü yapılmalıdır.

Yangın merdivenlerinin ve kaçış yollarının yangına 90 dakika yada 120 dakika dayanıklı olacak şekilde yapılmaları gerekmektedir.

Yangın merdiveni binadaki tüm kişiyi aynı anda taşıma kapasitesine sahip olmalıdır. Çünkü yangın anında herkes can havliyle yangın merdivenine koşacaktır. Yangın yönetmeliği ve yangın eğitimleri için bizimle irtibat sağlayınız. Geç kalmadan gerekli önlemleri alın ve arada yangın tatbikatları yapın. 0216 621 98 42 numaradan arayınız.

YORUMLAR

  Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!

BİR YORUM YAZ

Yukarı Çık