Yangın Merdiveni Özellikleri ve Modelleri

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

 • Dilan YILMAZ
  İş yerimiz için yangın merdiveni yaptırdık. İşinde çok başarılı ve çok ilgili bir firma hiç bir sorun yaşamadan yangın merdiveni kurulumunu yaptılar çok memnun kaldık. Herkese de tavsiye ederim.
 • Gürol AVCI
  iş merkezimize yangın merdiveni yaptırdık. Firma işinde çok başarılı ve çok ilgili. Çalışmalarından çok memnun kaldık ve hiç bir aksilik yaşamadık. Kesinlikle tavsiye ederim.
 • Hasan DEMİR
  Dershanemiz için yangın merdiveni yaptırdık ve firmadan çok memnun kaldık.

Yangın Merdiveni Özellikleri ve Modelleri

Yangın Merdiveni Özellikleri ve Modelleri

Yangın merdiveni üretimi alanında hizmet sunan firmaların yönetmelikler tarafından belirtilmiş olan talimatlara uyması gerekmektedir. Bu yönetmelikler yangınlar sonrasında yapılan detayla incelemeler sonucunda oluşturulmakta ve insanların güvenliğini gözetmektedir. Yangın merdivenleri de sahip oldukları özellikler sayesinde birçok farklı koruma sağlamaktadır. Bu nedenle yangın merdivenlerinin tüm özelliklerinin yönetmeliklere uygun olması gerekmektedir.

Doğal afetler, hayati risk bakımından ilk sırada yer alır. Bunlar arasında ise yangınlar hem görüşü zorlaştırması hem de hayatı tehlikeye sokması nedeniyle en tehlikeli olanlarındandır. Özellikle bina içerisindeki dumanın hem görüşü yok etmesi hem de zehirlenmeye yol açması nedeniyle yangın merdivenleri tercih edilmektedir. Bu nedenle Yangın merdiveni imalatı yapan firmaların yangın merdivenlerinin tüm özelliklerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Yangın sırasında hemen hepimiz panik olur ve ne yapacağımızı şaşırırız. O panik ile yangın merdivenlerine gittiğimizde ise dikkatsizlik sonrasında istenmeyen kazalar ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu kazaları en aza indirmek için yangın merdiven ölçülerine birebir dikkat edilmesi gerekiyor. Yangın merdivenleri binalara özel olarak üretildiği için ilk olarak binanın ölçülerinin alınması daha sonrasında ise üretimin yapılması gerekir. Ayrıca hangi yangın merdiveninin kullanılacağına da yine keşif aşamasında karar verilir. Günümüzde dairesel ve Z tipi yangın merdiveni bulunmaktadır. Bu yangın merdivenlerinden hangisi binanıza uygunsa onun kullanılması daha doğru olacaktır.

Yangın merdivenlerinin hayatımızdaki önemi bu kadar büyük olmasına karşın birçoğumuz yangın merdiveni seçiminde gerekli özeni göstermiyoruz. Yangın merdiveni fiyatları araştırması yapılırken her zaman en ucuz yangın merdivenlerine bakılır. Ancak bu yanlış bir seçimdir. Yangın merdivenleri söz konusu olduğu zaman en iyi merdivenleri seçmek daha doğru bir seçim olacaktır. Bunun içinse işini ciddiye alan firmalar ile çalışmayı tercih etmeli ve araştırmalarınızı dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

 Doğal afetler insan hayatını tehlikeye sokan unsurlardan bir tanesidir. Doğal afetlere karşı her ne kadar önlem alınmış olursa olsun kimi zaman alınan önlemler yetersiz kalabilir. Ancak bu yine de doğal afetlere karşı önlem almamamız gerektiği anlamına gelmemelidir. Alacağınız önlemler ile bu riskleri en aza indirecek ve insanların hayatını güven altına almış olacaksınız. Yangınlar da bu doğal afetlerden bir tanesidir. Çoğu zaman dikkatsizlik sonrasında oluşan yangınlar insanların hayatını tehlikeye atabilmektedir. Özellikle de yüksek binalarda çıkacak olan yangınlar insanların binayı güvenli bir şekilde terk etmesine engel olacağı için bu da istenmeyen sorunlara neden olacaktır. Yangın merdiveni ise burada devreye giriyor ve yangınlarda insanların hayatını kurtarıyor. Bu nedenle belirli bir yükseklikteki her binada yangın merdivenlerinin kullanılması artık zorunlu hale getirilmiştir.

Yangın yönetmelikleri gereği günümüzde onlarca farklı yangın merdiveni kullanılmaktadır. Z tipi yangın merdiveni bunlardan bir tanesidir. Bunun dışında dairesel yangın merdivenleri de oldukça fazla tercih ediliyor. Ancak hem sağladığı avantajlar hem de estetik görünümü açısından Z tipi yangın merdivenleri dairesel yangın merdivenlerine göre daha fazla tercih edilmektedir.

Yangın merdiveni üretimi ciddiye alınması gereken konulardan bir tanesidir. Birçok firma ne yazık ki kaliteye önem vermediği için üretilen yangın merdivenleri de istenilen özellikleri sunamamaktadır. Yangın merdiveni imalatı yapılırken özellikle de standart ölçülere dikkat edilmesi gerekiyor. Yönetmeliklerde belirtilen standart ölçülerin dışına çıkıldığında ise iniş ve çıkışlarda çeşitli sorunlar çıkabilir.

Yangın merdiveni almayı düşündüğünüz zaman Yangın merdiveni fiyatları sizin için önemli olmamalıdır. Daha çok dikkat etmeniz gereken nokta yangın merdivenlerinin kalitesi olmalıdır. Seçeceğiniz firmaları da kaliteye önem vererek seçmelisiniz. Aksi durumda oluşabilecek bir kaza sonrasında başınıza istenmeyen sorunlar açılabilecektir.

YORUMLAR

  Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!

BİR YORUM YAZ

Yangın Merdiveni Yangın Merdiveni Yangın Merdiveni Yangın Merdiveni
 • "yangın merdiveni"; "yangın kapısı"; "yangın merdiveni"; "yangın danışmanı "; "yangın merdiveni"; "yangın merdiveni";
 • Yukarı Çık